تبلیغات
سایت علم و صنعت Science & Industry
لینکدونی
آمار بازید
کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :
درباره ما

Chemistry in companies and universites

علم و صنعت به ایجاد پلی ارتباطی بین شاغلان در عرصه صنایع شیمیایی و متخصصین در دانشگاهها ....نیازمندی های شرکتها در عرصه تحقیقات ....نیازمندی های دانشگاهها در تربیت نیروی متبحر..ایجاد انگیزه برای ارایه مقالات علمی ...آشنایی با آزمایش های انجام شده در دانشگاههای کشور ....می اندیشد...

حضرت ختمی مرتبت (ص):
همه پدیده ها حتی ماهیها و جانوران دریا و درندگان و چهارپایان خشکی برای کسیکه در پی دانش است آمرزش خواهند .پس دانش بجویید که آن ریسمان پیوند میان شما و خداوند عزوجل است.


دکتر شریعتی :

گاهی گمان نمی کنی ولی می شود ،
گاهی نمی شود نمی شود که نمی شود.
گاهی هزار دعا بی اجابت است ،
گاهی نگفته قرعه به نام تو می شود.
گاهی گدای گدایی و بخت نیست
گاهی یک شهر گدای تو می شود.

قابل توجه کلیه بازدید کنندگان عزیز:
بازدید کنندگانی که نظرات سازنده ای برای ما ارسال کنند می توانند
از 1-3 ماه تبلیغات رایگان علم و صنعت بهره مند شوند.
ایمیل ارتباطی :
mahboubehafzali@yahoo.com
ایجاد کننده وبلاگ : پیام مشترک اعضا

اااا

Online User


معرفی سایت به دوستان

نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:

Powered by 20Tools


محققان ناسا حالت جدیدی از ماده را كشف كردند كه حالت چگالیده فرمیونی نام دارد. طی مدت زمان طولانی ماده را به سه حالت می شناختند كه عبارت بودند از جامد ، مایع و گاز . اما امروزه می دانیم كه این سه حالت تنها نیمی از حالتهای شناخته شده هستند و حداقل شش حالت برای ماده وجود دارد . این شش حالت عبارتند از جامد ، مایع، گاز ، پلاسما، حالت چگالیده بوز – اینشتین و حالت چگالیده فرمیونی . دكتر جین دبورا سرپرست گروه دانشمندانی كه چگالش فرمیونی را كشف كردند ، درباره یافته های جدید می گوید : دسامبر سال گذشته ، زمانی كه حالت جدید را كشف كردیم برای ما اوقات هیجان انگیزی بود گروه ما هم به خاطر هیجان ناشی از پیشرفتهای چشمگیر و هم به خاطر رقابت فشرده برای كشف حالت جدید ، بسیار سخت كار می كرد تا اینكه نتیجه دلخواه بدست آمد.


اخبار كامل مربوط به این موفقیت جالب ، ماه ژانویه در سایت فیزیكال ریویولترز آمده بود . اگر از دانش آموزان دوره دبیرستان خواص معولی مواد را را بپرسید ، در پاسخ می گویند جامدها شكل ثابتی دارند و از نظر فیزیكی سخت هستند اما قابلیت خرد شدن را هم دارند . مایعات به آسانی جریان می یابند اما متراكم كردن آنها بسیار سخت است و در هر ظرفی قرار گیرند شكل ظرف را به خود می گیرند . گازها كمترین چگالی را در مقایسه با سایر حالات دارند و به آسانی متراكم می شوند . گازها نه تنها در هر ظرفی قرار گیرند شكل ظرف را به خود می گیرند، بلكه در تمام حجم ظرف پراكنده می شوند و تمام فضای ظرف را اشغال می كنند . چهارمین شكل ماده پلاسما است. این حالت تقریبا شبیه گازاست اما اتمهای سازنده پلاسما به الكترونها و یونها شكافته شده اند . خورشید نمونه ای از پلاسما است. در واقع بیشتر ماده جهان بصورت پلاسما است . پلاسماها معمولا بسیار داغ هستند از اینرو نمی توان پلاسما را تولید و در ظرفهای معمولی نگهداری كرد . پلاسما را با استفاده از میدان مغناطیسی می توان در یك محدوده از فضا حبس كرد .


پنجمین شكل ماده حالت چگالیده بوز- اینشتین است كه در سال 1995 كشف شد . این حالت از ماده زمانی پدید آمد كه دانشمندان موفق شدند بوزونها را تا دمایی بسیار پایین سرد كنند . در دماهای بسیار پایین ، بوزونها به صورت سوپر ذرات منفردی در می آیند كه بیشتر از آنكه ذره مادی باشند موج مانند به نظر می رسند . این حالت از ماده بسیار شكننده است و نور به آهستگی از میان آن عبور می كند . پس از چند سال از كشف حالت چگالیده بوز- اینشتین ، اینك حالت چگالیده فرمیونی هم به حالتهای قبل اضافه شده است . این شكل از ماده چنان بدیع است كه هنوز اغلب خواص آن ناشناخته است . اما آنچه كه مسلم است این حالت هم در دمای بسیار پایین قابل دسترسی است . دكتر جین و همكارانش برای دستیابی به این حالت جدید ، تعداد 500 هزار اتم پتاسیم با عدد جرمی 40 را تا دمایی كمتر از یك میلیونیم كلوین سرد كردند . این دما بسیار نزدیك به صفر مطلق است . در این حالت اتمهای پتاسیم بدون آنكه چسبندگی میان آنها وجود داشته باشد ، بصورت مایع جریان یافتند . پایینتر از این دما چه اتفاقی می افتد ؟ جواب این سئوال را كسی نمی داند . دانشمندان در حال حاضر برای یافتن پاسخ این سئوال به تحقیق مشغول هستند . حالت چگالیده فرمیونی تا حدی شبیه چگالش بوز- اینشتین است .


هر دو حالت از اتمهایی تشكیل شده اند كه این اتمها در دمای پایین به هم می پیوندند و جسم واحدی را تشكیل می دهند . در چگالش بوز- اینشتین اتمها از نوع بوزون هستند در حالیكه در چگالش فرمیونی اتمها فرمیون هستند.


تفاوت میان بوزون ها و فرمیونها چیست ؟
رفتار بوزونها به گونه ای است كه تمایل دارند با هم پیوند برقرار كنند و به هم متصل شوند . یك اتم در صورتی كه حاصل جمع تعداد الكترون ، پروتون و نوترونهایش زوج باشد، بوزون است . بعنوان مثال اتمهای سدیم بوزون هستند زیرا اتمهای سدیم در حالت عادی یازده الكترون ، یازده پروتون و دوازده نوترون دارند كه حاصل جمع آنا عدد زوج 34 می شود . بنابراین اتمهای سدیم این قابلیت را دارند كه در دماهای پایین به هم متصل شوند و حالت چگالیده بوز- اینشتین را پدید اورند اما از طرف دیگر فرمینها منزوی هستند . این ذرات طبق اصل طرد پائولی هنگامی كه در یك حالت كوانتومی قرار می گیرند همدیگر را دفع می كنند و اگر ذره ای در یك حالت كوانتومی خاص قرار گیرد مانع از آن می شود كه ذره دیگری هم بتواند به آن حالت دسترسی یابد .


هر اتم كه حاصل جمع تعداد الكترون ، پروتون و نوترونهایش فرد باشد فرمیون است . بعنوان مثال ، اتمهای پتاسیم با عدد جرمی 40 فرمیون هستند زیرا دارای 19 الكترون ، 19 پروتون و 21 نوترون هستند و حاصل جمع این سه عدد برابر 59 می شود . دكتر جین و همكارانش بر پایه همین خاصیت انزوا طلبی فرمیونها روشی را پیش گرفتند و از میدانهای مغناطیسی كنترل شونده ای برای انجام آزمایشها استفاده كردند . میدان مغناطیسی باعث می شود كه اتمهای منفرد با هم جفت شوند و میزان جفت شدگی اتمها در این حالت با تغییر میدان مغناطیسی قابل كنترل است . انتظار می رفت كه اتمهای جفت شده پتاسیم خواص همانند بوزونها داشته باشند اما آزمایشها نشان دادند كه در بعضی از اتمها كه میزان جفت شدگی ضعیف بود هنوز بعضی از خواص فرمیونی خود را از دست نداده بودند .
در این حالت یك جفت از اتمهای جفت شده می تواند به جفت دیگری متصل شود و این جفت شدگی به همین ترتیب ادامه یابد تا اینكه سرانجام باعث تشكیل حالت چگالیده فرمیونی شود .


دكتر جین شك داشت كه جفت شدگی اتمهای مشاهده شده همانند جفت شدگی اتمهای هلیوم مایع باشد كه به آن ابر شارگی می گویند . ابرشاره ها نیز بدون اینكه خاصیت چسبندگی بین آنها باشد به راحتی جریان می یابند . وضعیت مشابه دیگر ، حالت ابر رسانایی است . در یك ابر رسانا الكترونهای جفت شده( الكترونها فرمیون هستند ) به محض آنكه با مقاومت الكتریكی مواجه شوند به راحتی جریان می یابند . علاقه وافری به ابر رساناها وجود دارد زیرا از آنها برای تولید الكتریسیته پاك و ارزان می توان استفاده كرد در صورتی كه استفاده از ابر رساناها در تكنولوژی میسر شود قطارهای برقی سریع السیر و كامپیوترهای فوق سریع با قیمت پایین روانه بازار خواهد شد اما متاسفانه استفاده از ابررساناها و حتی تحقیق در باره آنها دشوار است .


بزرگترین مشكل اینست كه حداقل دایی كه لازمست تا یك ابررسانا ایجاد شود 135- درجه سلسیوس است . بنابراین نیتروژن مایع یا دستگاه سرد كننده دیگری لازمست تا سیمهای رابط و هر وسیله جانبی دیگری كه الكترونهای جفت شده در ان محیط قرار می گیرند را نگه دارد . این فرایند هزینه زیادی می خواهد و به دستگاههای پر حجمی نیاز دارد . اما اگر ابررسانایی بردمای اتاق شود كار كردن با آن فوق العاده راحت می شود و استفاده ازآن بخاطر مزیتهای یاد شده سریعا افزایش می یابد جین می گوید كنترل میزان جفت شدگی اتمهابا استفاده از تغییر میدان مغناطیسی همانند تغییر دما برای یك ابررسانا ست . این روند ما را امیدوار می كند كه بتوانیم آموخته های خود از چگالش فرمیونی را به دیگر زمینه ها از جمله ابر رسانایی در دمای اتاق تسری دهیم.


ناسا كاربردهای زیادی را برای ابررساناهادر نظر گرفته است بعنوان مثال استفاده از ابر رساناها باعث خواهد شدكه مدار ماهواره های چرخنده به دور زمین با دقت بسیاربالایی كنترل شوند . خاصیت اصلی ابر رساناها به دلیل نداشتن مقاومت الكتریكی امكان انتقال جریان الكتریكی – حجم كوچكی از ابررسانا است . بهمین خاطر اگر بجای سیمهای مسی از ابر رساناها استفاده شود ،موتورهای فضاپیماها تا 6 برابر نسبت به موتورهای فعلی سبكتر خواهند شد و باعث می شود كه وزن و فضاپیما بسیار كاهش یابد .


از دیگر زمینه هایی كه ابررساناها می توانند نقش اساسی در آنها بازی می كنند می توان كاوشهای بعدی انسان از فضارا نام برد . ابررساناها بهترین گزینه برای تولید وانتقال بسیاركارآمد انرژی الكتریكی هستند و طی شبهای طولانی ماه كه دما تا 173- درجه سانتی گراد پایین می آید و طی ماههای ژانویه تا مارس دستگاههای MRI ساخته شده ازسیمهای ابررسانا ، ابزار تشخیص دقیق وتوانمندی در خدمت سلامت خدمه فضاپیما خواهد بود
دسته بندی : شیمی و اصول آزمایشگاه و تجهیزات ,

آخرین مطالب

» حقایق دارویی رادرکانال زیر دنبال کنید....ویژه علوم پزشکی ودارویی ( پنجشنبه 1395/11/7 )
» داروخانه عدالت اصفهان دکتر میرزایی ( پنجشنبه 1393/06/13 )
» برگزیده ( جمعه 1393/01/15 )
» MSDS مواد شیمیایی چیست ؟ ( جمعه 1393/01/15 )
» اصلاحیه 16:رزومه تان را تکمیل کنید.... ( شنبه 1392/12/3 )
» اصلاحیه15 : لطفا سیاهچاله نباشید.... ( شنبه 1392/12/3 )
» اصلاحیه 14: شما سلام می کنید یا منتظر میمانید دیگران سلامتان کنند؟ ( شنبه 1392/11/5 )
» اصلاحیه 13 : % درصدخلوص سجده هایمان چند است؟ ( شنبه 1392/11/5 )
» اصلاحیه 12: ذهن را با انباری اشتباه نگیرید!!!!! ( سه شنبه 1392/09/12 )
» نانو حسگر ( سه شنبه 1392/09/12 )
» تازه های نانو ( سه شنبه 1392/09/12 )
» نانو در پزشکی ( سه شنبه 1392/09/12 )
» تئوری نامرئی شدن بشر به رویای نامرئی شدن نزدیک میشود. ( شنبه 1392/09/9 )
» " بیوگـرافی اساتیـد شیمی " استــاد نریمانی ( شنبه 1392/09/9 )
» " بیوگـرافی اساتیـد شیمی " دکتر افتاده ( دوشنبه 1392/09/4 )
» تفاوت علمی گوشت اسلامی و غیر اسلامی ( دوشنبه 1392/09/4 )
» اصلاحیه 11: چگونه بهتر ....شویم ؟ با گذر زمان یا با تغییر ذهنیت!!! ( شنبه 1392/08/25 )
» اقدامات حفاظتی در برابر مواد شیمیایی ( شنبه 1392/08/11 )
» اصلاحیه 10: شما خریدتان را انجام دادید؟اضافه خرید نکنید!!!!! ( شنبه 1392/08/11 )
» ضرورت لوزی خطر چیست؟ ( شنبه 1392/08/4 )
» بتن ضدآب ( پنجشنبه 1392/08/2 )
» بیوگرافی اساتید شیمی دکتر صلواتی ( چهارشنبه 1392/08/1 )
» ساختارهای شیمیایی داروهای خواب آور و آرامبخش ( شنبه 1392/07/27 )
» اصلاحیه 9: شما بگویید چه کسی مقاومت می کند.!!!! ( شنبه 1392/07/27 )
» لوزی خطر در آزمایشگاه شیمی ( جمعه 1392/07/26 )
» پیگیری علم و صنعت ( جمعه 1392/07/26 )
» " بیوگـرافی اساتیـد شیمی "دکتر تیموری ( چهارشنبه 1392/07/24 )
» گپی با استاد ناهید توکلی دانشگاه پیام نور اصفهان ( شنبه 1392/07/13 )
» نشستی با استاد خسروی راد ( شنبه 1392/07/13 )
» اصلاحیه 8 : نگاه متفاوت خداناشی از رفتار متفاوت ما. ( شنبه 1392/06/30 )

لینک باکس