تبلیغات
سایت علم و صنعت Science & Industry
لینکدونی
آمار بازید
کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :
درباره ما

Chemistry in companies and universites

علم و صنعت به ایجاد پلی ارتباطی بین شاغلان در عرصه صنایع شیمیایی و متخصصین در دانشگاهها ....نیازمندی های شرکتها در عرصه تحقیقات ....نیازمندی های دانشگاهها در تربیت نیروی متبحر..ایجاد انگیزه برای ارایه مقالات علمی ...آشنایی با آزمایش های انجام شده در دانشگاههای کشور ....می اندیشد...

حضرت ختمی مرتبت (ص):
همه پدیده ها حتی ماهیها و جانوران دریا و درندگان و چهارپایان خشکی برای کسیکه در پی دانش است آمرزش خواهند .پس دانش بجویید که آن ریسمان پیوند میان شما و خداوند عزوجل است.


دکتر شریعتی :

گاهی گمان نمی کنی ولی می شود ،
گاهی نمی شود نمی شود که نمی شود.
گاهی هزار دعا بی اجابت است ،
گاهی نگفته قرعه به نام تو می شود.
گاهی گدای گدایی و بخت نیست
گاهی یک شهر گدای تو می شود.

قابل توجه کلیه بازدید کنندگان عزیز:
بازدید کنندگانی که نظرات سازنده ای برای ما ارسال کنند می توانند
از 1-3 ماه تبلیغات رایگان علم و صنعت بهره مند شوند.
ایمیل ارتباطی :
mahboubehafzali@yahoo.com
ایجاد کننده وبلاگ : پیام مشترک اعضا

اااا

Online User


معرفی سایت به دوستان

نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:

Powered by 20Tools

گزارشات از مسمومیت با فسفین ها ( فسفید آلومینیوم )

 مركز اطلاع رسانی دارویی و سموم اصفهان : در نیمه اول اردیبهشت گزارشی به شرح زیر دریافت گردید . پسر جوانی هنگام صرف غذا دچار دل درد شدید شده و بعد از 10 دقیقه دچار تهوع گردیده است بعد از ارجاع بیمار به بیمارستان وی دچار استفراغ خون آلود , چشم های قرمز , خونریزی از بینی , آریتمی , هیپوتاسیون , تشنج و نهایتاً مرگ شده است .

 به گفته اطرافیان متوفی , وی بعلت مسمومیت با قرصی بنام قرص برنج جان باخته البته لازم به ذكر است وی به هیچ وجه دچار افسردگی نبودهو این قرص بعنوان قرص های نشاط آور ( اكستازی ) توسط وی مصرف گردیده است .

 

روزنامه جام جم : 24/3/85 :

 در حالیكه تحقیقات گسترده ای در ارتباط با مرگ 4 دختر دانش آموز پس از مصرف قرص برنج آغاز شده است یك دختر دیگر نیز به جمع قربانیان اضافه گردید در ابتدا مرگ وی ناشی از قرص برنج بیان گردید اما نتیجه پزشكی قانونی مشخص كرد كه این دختر بدلیل مصرف قرص اكستازی جان باخته است .

 بیمارستان لقمان : 3/5/85

 مرگ یك پسر وزن حوان كه قرص برنج مصرف كرده بودند تعداد قربانیان این ماده شیمیایی را به هفت نفر رساند البته باید گفت تعداد مسمومین با این ماده ( فسفین ) بیشتر از قربانیان بوده است . در تمام موارد مرگ مشاهده شده توسط این قرص , بیماران دچار تشنج گردید ه كه پس از انتقال به بیمارستان فوت شده اند .

 بیش از 30 نفر بر اثر مسمومیت ناشی از قرص برنج با فسفین كارشان به ICU مسمومیت كشیده شده كه 3/1 از این افراد جان باخته اند البته آماری كه منتشر گردیده است فقط نشان دهنده 7 مورد مرگ بوده است .

 تماس انسان با قرص برنج می تواند عوارض شدید و كشنده ای در بر داشته باشد .

 

 خصوصیات قرص برنج : قرص 3 گرمی , بوی سیر یا ماهی گندیده می دهد . جذب خوراكی و استنشامی بالا , فاقد جذب پوستی .

 اثرات تماس با قرص برنج :

 تماس انسان با قرص برنج می تواند عوارض شدید و كشنده ای در بر داشته باشد .

 بر اساس گزارشات , فسفیدها ( فسفید آلومینیوم ... ) باعث تحریك شدید دستگاه گوارش , اختلالات قلبی عروقی , هیپوتاسیون , شوك , آرتیمی , نارسایی قلبی , ادم ریوی , اسیدوز متابولیك , آسیب كبدی و كلیوی , ترومبوسیتوپنی و نشنج نهایتا كما و مرگ تا 72 ساعت بعد از مصرف می گردد .

 عوارض گوارشی 5 الی 10 دقیقه پس از مصرف حادث شده و سپس سایر علائم ظاهر می گردد تسریع در درمان حتی در بیماران به ظاهربی علامت اهمیت بارزی در بهبود بیماران دارد .

 قرص برنج چیست ؟

  قرص برنج تركیب خطرناكی از فسفیدهاست كه جهت جلوگیری از آفت زدگی برنج انبار شده , مصرف می گردد . فسفیدها همچنین جهت دفع آفات سایر غلات انبار شده و جلوگیری از كپك زدگی و جونده كش و غیر نیز مصرف می گردد .

 با تماس این ماده با رطوبت با اسید , گاز خطرناك فسفین آزاد می گردد كه علت اصلی توكسیسیتی این ماده است و هر چه این تركیبات تازه تر باشد گاز بیشتری آزاد كرده و خطر ناك تر هستند .

 مكانیزم اثر :

 مكانیزم احتمالی اثر این مواد ( فسفین ) بلوك سیتوكروم اكسیداز و مهار فسفوریلاسیون اكسیداتیو و در نتیجه مرگ سلولی است . بنابراین دستگاههایی كه به مقدار اكسیژن بیشتری نیازدارند نسبت به این سم حساس تر و آسیب پذیر تر باشند این ارگانها عبارتند از :مغز , قلب و كبد و كلیه

 عوارض ناشی از مصرف قرص برنج یا فسفین :

 عوارض حاد : استنشاق فسفین باعث ایجاد سردرد , گیجی , خستگی سرفه همراه با خلط ( سبز رنگ ) , اختلال در حركت , صحبت كردن , تهوع و استفراغ , درد معده اسهال , سردرد و...

  مصرف خوراكی : تهوع , درد معده , استفراغ , اسهال , تنگی نفس , احساس سرما , عطش , سر درد , تشنج و كما می باشد مرگ بعد از 4 روز یا حداكثر 2 هفته با نارسایی قلبی حادث می گردد .

 استنشاق مزمن : كاهش اشتها , كاهش وزن , آنمی , شكستگی خود بخود استخوان , دندان درد و تورم ونكروز فك

 دوز سمی : با مصرف 4/1 قرص سمیت ایجاد می گردد .

 در بزرگسالان خوردن این ماده یكی از علل خودكشی می باشد برای مثال شایعترین عامل خودكشی در هند خوردن یا استنشاق اتفاقی این ماده سمی می باشد ( مصرف حتی 5/1 گرم از این قرص باعث مرگ می شود ).

 درمان

 اقدامات اولیه : بعد از مشاهده علائم , بیمار را به هوای آزاد برده و در صورت هوشیاری و در صورت مصرف خوراكی , با ایجاد تهوع سعی در خارج كردن ماده سمی از معده می نماییم .

  الف : درمان علامتی : البته باید متذكر شویم درمان علامتی بوده بطور مثال : در صورت خورده شدن ماده سمی ( فسفیدآلومینیوم ) : ایجاد تهوع فوری در بیماران ( لاواژ ) و بعد از آن شستشوی معده با 2 الی 4 لیتر آب : تجویز ذغال فعال , اقدامات حمایتی و نگهدارنده كه بر اساس شرایط بیمار متفاوت است .

 درمان ادم   دریه   : مصرف اكسیژن

 ب : درمان اختصاصی

 درمان اختصاصی سولفات منیریم وریدی می باشد .

 نكته :

 در خصوص استفاده از قرص برنج و مسمومیت ناشی از فسفین (PH3 ) چندین نگرش و فرضیه وجود دارد كه در تیم های تخصصی و كارشناسای همچنان در حال بررسی موضوع هستند .

 اولین فرضیه :

 مصرف قرص برنج ( فسفیدالومینیوم ) صرفا ً جهت خودكشی

 دومین فرضیه : مصرف اشتباه قرص برنج به جای قرصهای روانگردان ( اكستازی ) بدلیل شباهت ظاهری این دو قرص به یكدیگر .

 سومین فرضیه : وجود ناخالصی در قرصهای اكستازی كه در پروسه سنتز این قرصها ایجاد می گردد كه یكی از این ناخالصی ها سم فسفین می باشد ( در تولید قرص اكستازی از ماده پایه ( آمفتامین ) فسفر قرمز مصرف شده كه فسفین یكی از مواد باقی مانده از این واكنش می باشد .

 اسامی مشابه:
فسفید آلومینیوم , هیدروژن فسفید ( فسفروس تری هیدرید , فسفرتید هیدروژن )

فسفید آلومینیوم : در مجاورت رطوبت و آب به فسفید هیدروژن تبدیل می گردد.

 خصوصیات فیزیكی : گازی بدون رنگ , قابل اشتغال , بوی شبیه به ماهی گندیده , حلالیت مناسب در آب و الكل به صورت قرص یا پودر در بازار یافت می شود .

 سمیت : گازی با سمیت بالا كه بر سیستم گوارشی و سیستم اعصاب اثر می گذارد .

 فسفین بعنوان یك حشره كش برای جلوگیری از آلودگی غلات , خوراك دام , تنباكو استفاده می گردد كه به صورت قرصهای فسفید ( فسفید روی , فسفید كلسیم و فسفید آلومینیوم ) كه موسوم به قرص برنج می باشد موجود است .

 این ماده سمی به راحتی جذب گوارشی گشته و بعد از حل شدن در مایعات بدن , به صورت ماده سمی فسفین در می آید سایر متابولیت ها عبارتند از فسفریك اسید , فسفات , كه از طریق ریه رفع می گردند .

 نكته قابل توجه این است كه فسفین در بافتهای بدن مجتمع نمی یابد .

 دورهای سمی

 مدت : مقدار دوز خوراكی 41mg/kg  باعث ایجاد سمیت قوی و مرگ حیوان می گردد .

 انسان : از طریق استنشاق :

 مقدار9.8mg/m3 فسفین : ایجاد عوارض خطرناك بعد از چند ساعت

 مقدار280mg/m3 فسفین : ایجاد عوارض خطرناك بعد از یك ساعت

 مقدار560mg/m3 فسفین : مرگ مصرف كننده در 60 دقیقه اول

 گزارشات رسیده بیانگر مطلب بود كه در 56% موارد مسمومیت با این ماده مقدار 14-7 3 cm mg/ در هوا دوز كشنده می باشد و

 با توجه به مطالب بیان شده می توان نتیجه گرفت اثر بر سلامتی وابسته به دوزماده سمی می باشد .

 از طریق گوارشی : خوردن 5/1 گرم آلومینیوم فسفید باعث مرگ انسان می شود.

 پاتولوژی فسفین :

 پاتولوژی فسفین شامل جلوگیری از فرآیند اكسیداز در سیتوكروم بوده كه این امر باعث افزایش رادیكالهای آزاد و آسیب بافتی می گردد .

 با توجه به این مطلب ارگانهایی كه به مقدار اكسیژن بیشتری نیاز دارند نسبت به این سم حساس تر و آسیب پذیر تر می باشند این ارگانها عبارتند از مغز , كلیه , قلب و كبد .

 استنشاق این ماده باعث بروز نارسایی ریوی , سرفه شدید همراه با خلط سبز رنگ , سرد رد , تنگی نفس , گیجی , خواب آلودگی , گشادی قلب , تشنج و كوما خواهد گردید.

 عوارض جانبی :

 عوارض جانبی از ساعات اولیه بعد از استنشاق فسفین نمایان می گردد طبق مطالعات انجام شده در 92 درصد مصرف كننده آلومینیوم فسفید , 66 مورد مرگ (72% ) مشاهده گردید كه 60 نفر در ساعات اولیه بعد از مصرف این ماده فوت شده اند .

 عوارض مزمن عبارتند از از انمی , برونشیت , اختلال گوارشی ,  نارسایی ریه عدم تعادل در تكلم و حركت ,

 عوارض جانبی :

 الف . قلبی عروقی : تا كی كاردی ، افت فشار خون , عدم فعالیت ماهیچه قلب , نارسایی احتمالی قلب و شوك كه از عوارض كشنده ناشی از مصرف فسفین می باشد .

 A ) اختلالات هدایتی در قلب : دیس ریتمی , تپش قلب :

 دیس ریتمی : مشكلات در سیستم هدایت الكترولیتی قلب كه از عوارض معمولی ناشی شده از مسمومیت با فسفین می باشد مطالعات انجام شده در 418 نفر مصرف كننده فسفید الومینیوم نشان داد كه 2/38 % آنها دچار مشكل فوق گشته اند ( سال 1991 میلادی )

 تپش قلب : در تحقیق دیگری كه انجام گردید 54% از موارد بررسی شده دچار این مشكل گردیده اند ( تاكی كاردی )

 درمان : مصرف سولفات منیزیم وریدی

 B) افت فشار خون : كاهش فشار خون در 35% موارد مسمومیت با الومینیوم فسفید مشاهده شده است .

 ب ) ریوی : تحریك غشا موكوسی دهان , گلو , مجاری تنفسی كه باعث تنگی نفس , تنفس ضعیف و سطحی , سرفه و در نهایت ادم ریه

 A ) dyspnea : علائم دیس پنی شامل سرفه در اثر خلط سبز رنگ كه 1/2 درصد از مسمومین دچار این عارضه گشته اند .

 B ) آسیب ریوی حاد : آسیب ریه با استنشاق گاز فسفین ایجاد می گردد كه با ادم ریه همراه است كه 8% از مسمومین دچار این عارضه گشته اند .

 تمام افراد متوفی در اثر مسمومیت با گاز فسفین دچار ادم ریه شده اند .

 ج ) گوارشی : تهوع , استفراغ , درد معده , اسهال

 A : تهوع : تهوع و استفراغ بعد از مصرف خوراكی فسفید آلومینیوم ایجاد می شود . تمام افراد كه این
        ماده را مصرف كرده اند دچار عارضه فوق شده اند .

 B : درد معده : 60 % از مسمومین با این سم دچار درد معده شده اند .

 C  : اسهال : در 60 % موارد مشاهده شده است .

 

 د : نو رولوژیك : گیجی , سر درد و خستگی , خواب آلودگی ـ دلشوره و اضطراب و تشنج و كوما و مرگ

 

A : مقادیر زیادی از سم فسفین باعث ایجاد علائمی از قبیل : سردرد , گیجی , ضعف و خستگی , خواب آلودگی , احتلال حركتی وتكلم اختلال دربینایی می گردد .

 

B : حملات ناگهانی : حملات شبیه صرع و تشنج كه منتهی به كما و مرگ می گردد .تمام موارد مسموم شده با فسفین با ایجاد نشنج به بیمارستان منقل شده اند و

 C : اضطراب و تشویش : 79 % از مسمومین دچار اضطراب و دلشوره بوده اند .

هـ كبدی . یرقان , زردی و آسیب كبدی بسیار قابل توجه است .

  خوردن مقادیر زیاد سم فسفین یا فسفید آلومینیوم باعث ایجاد یرقان و افزایش سطح سرمی ترانس آمیلاز می گردد . 30 % افرادی كه با فسفید آلومینیویم مسموم شده اند دچار یرقان گردیده و 20% از ‌‌آنهادچارافزایش غلظت سرمی ترانس آمیناز می گردند 8% از مسمومین افزایش بیلی روبین داشته اند .

 و كلیه :

 A ) فعالیت غیر نرمال كلیه و دفع پروتئین : با آسیب كلیه , دفع پروتئین ایجاد می گردد .

 B ) نارسایی حاد كلیه :40 % از مسمومین دچار نارسایی حاد كلیه شده اند .

 ز : اسیدوز :

    اسیدوز متابولیك و تنفسی : 32 % از مسمومین دچار اسیدوز متابولیك شده و همین امر باعث كاهش ثانویه فشار خون می گردد .

 ح : هماتولوژی : از عوارض نادر می باشد كه شامل همولیزومت هموگلوبینمیا می باشد .

 A : همولیز : مسمومین بالا 28 سال بعد از 24 ساعت دچار استفراغ شدید درد و گوارشی اسیدوزمتابولیك , كاهش ثانویه فشار خون می گردد . كه حاكی از همولیز است علائم همولیز عبارتند از : یرقان , افزایش سطح سرمی بیلی روبین , كم خونی , افزایش هموگلوبین خون و هموسید ری در ادرار

 B : مت هموگلوبینمیا : با مصرف 6 گرم آلومینیوم فسفید ایجاد شده علائم , استفراغ شدید و غیر قابل كنترل , درد معده , كاهش فشار خون , خواب آلودگی , همولیز , دیرسیون بافت قطب كه 24 ساعت بعد از مسمومیت ایجاد شده , 17 % دچار عارضه فوق گشته اند ( بعنوان فاكتوری جهت تشخیص با فسفین می توان در نظر گرفت ) .

 ط . پوستی : تعریق , زردی , سیانوز , پوست

 A ) تعریق 82 % مسمومین دچار تعریق مفرط می گردد .

 B ) : سیانوز 37% دچار عارضه فوق می گردد .

 ی : سایر عوارض :

 كاهش قند خون: قند خون بشدت پایین آمده 30واحد   بعد از 11 روز در بیمار مشاهده شده است .

 كاهش پتاسیم : 36% مسمومین دچار هیپوكالمی شده اند .

 كاهش یا افزایش منیریم : كاهش منیزیم گاهاً ایجاد شده اما در 85 % از مسمومین افزایش مسمومین دیده شده است .

 تناسلی : هنوز مشخص نگردیده است .

 كارسینوژن : در انسان باعث افزایش تورمورها لنفوم می گردد .

 درمان

 بعد از مشاهده اولین علائم كه شامل تهوع : استفراغ , درد شكم, تنگی نفس می باشدمسموم را به هوای ‌آزاد برده و در صحت هوشیار بودن و مصرف خوراكی با ایجاد تهوع سعی در خارج كردن ماده سمی می نمائیم و بعد از آن شستن معده بیمار با 2 الی 4 لیتر آب , دادن زغال فعال می باشد .

  در مورد افرادی كه دچار تنگی نفس شده اند باید اكسیژن رسانی صورت گیرد . در صورت مشاهده تا كی كاردی تزریق منیریم سولفات وریدی به مسموم ,مصرف داروی Trimetazidin   20mg ( باعث افزایش اكسیژن رسانی به بافت قلب می گردد ) 2 بار در روز باعث كاهش دیس ریتمی قلب می گردد سایر درمانها بسته به علائم مشاهده شده در مسموم صورت می گیرد.

 بهبودی و زنده ماندن بیمار برای 4 روز به درمان به موقع بیمار بر می گردد . با این وجود زندن ماندن بسیار و سلامت او وابسته به میزان ‌آسیب كلیه و كبد می باشد كه در اصل وابسته به میزان سم مصرف شده است .

 تست آزمایشگاهی :

 متاسفانه در ساعات اولیه امكان تشخیص سریع سم در بدن وجود ندارد و صرفاً با مشاهده با علائم
می توان میزان مسمومیت را تخمین زد . بعد از 24 ساعت با اندازه گیری مت هموگلوبین , مسمومیت با فسفید آلومینیوم تائید می گردد .دسته بندی : آگاهانه رفتار کنیم...معاونت دارو ,

آخرین مطالب

» حقایق دارویی رادرکانال زیر دنبال کنید....ویژه علوم پزشکی ودارویی ( پنجشنبه 1395/11/7 )
» داروخانه عدالت اصفهان دکتر میرزایی ( پنجشنبه 1393/06/13 )
» برگزیده ( جمعه 1393/01/15 )
» MSDS مواد شیمیایی چیست ؟ ( جمعه 1393/01/15 )
» اصلاحیه 16:رزومه تان را تکمیل کنید.... ( شنبه 1392/12/3 )
» اصلاحیه15 : لطفا سیاهچاله نباشید.... ( شنبه 1392/12/3 )
» اصلاحیه 14: شما سلام می کنید یا منتظر میمانید دیگران سلامتان کنند؟ ( شنبه 1392/11/5 )
» اصلاحیه 13 : % درصدخلوص سجده هایمان چند است؟ ( شنبه 1392/11/5 )
» اصلاحیه 12: ذهن را با انباری اشتباه نگیرید!!!!! ( سه شنبه 1392/09/12 )
» نانو حسگر ( سه شنبه 1392/09/12 )
» تازه های نانو ( سه شنبه 1392/09/12 )
» نانو در پزشکی ( سه شنبه 1392/09/12 )
» تئوری نامرئی شدن بشر به رویای نامرئی شدن نزدیک میشود. ( شنبه 1392/09/9 )
» " بیوگـرافی اساتیـد شیمی " استــاد نریمانی ( شنبه 1392/09/9 )
» " بیوگـرافی اساتیـد شیمی " دکتر افتاده ( دوشنبه 1392/09/4 )
» تفاوت علمی گوشت اسلامی و غیر اسلامی ( دوشنبه 1392/09/4 )
» اصلاحیه 11: چگونه بهتر ....شویم ؟ با گذر زمان یا با تغییر ذهنیت!!! ( شنبه 1392/08/25 )
» اقدامات حفاظتی در برابر مواد شیمیایی ( شنبه 1392/08/11 )
» اصلاحیه 10: شما خریدتان را انجام دادید؟اضافه خرید نکنید!!!!! ( شنبه 1392/08/11 )
» ضرورت لوزی خطر چیست؟ ( شنبه 1392/08/4 )
» بتن ضدآب ( پنجشنبه 1392/08/2 )
» بیوگرافی اساتید شیمی دکتر صلواتی ( پنجشنبه 1392/08/2 )
» ساختارهای شیمیایی داروهای خواب آور و آرامبخش ( شنبه 1392/07/27 )
» اصلاحیه 9: شما بگویید چه کسی مقاومت می کند.!!!! ( شنبه 1392/07/27 )
» لوزی خطر در آزمایشگاه شیمی ( جمعه 1392/07/26 )
» پیگیری علم و صنعت ( جمعه 1392/07/26 )
» " بیوگـرافی اساتیـد شیمی "دکتر تیموری ( چهارشنبه 1392/07/24 )
» گپی با استاد ناهید توکلی دانشگاه پیام نور اصفهان ( شنبه 1392/07/13 )
» نشستی با استاد خسروی راد ( شنبه 1392/07/13 )
» اصلاحیه 8 : نگاه متفاوت خداناشی از رفتار متفاوت ما. ( شنبه 1392/06/30 )

لینک باکس